Vi har en skolebil med automat­gear

I vores VW Polo med automatgear lærer du nemmere at køre bil, og vejen til kørekortet bliver kortest muligt

Automatgear

Flere og flere kører bil med automatgear, og derfor er kravene ændret, så du nu må lære at køre i en bil med automatgear.

Specielt dem der har svært ved at betjene kobling og gear har nu meget bedre mulighed for at bestå den praktiske prøve.
Hvis du er meget usikker i trafikken, er det en god ide, at starte med automatgear. Du skal ikke skal koncentrere dig om koblingspunkt og gearskift. Du kan koncentrere dig om trafikken. Du får langt bedre overblik, og dermed den indre ro, som er nødvendigt for en sikker kørsel.

Kør i bil med automatgear

Du deltager på vores helt almindelige teorihold, eneste forskel er at når du kører lektionerne på vej, sker det i vores Polo med automatgear.
Du kan se mere om kørekort til bil kategori B her
Du kan se priser her

Vær opmærksom på, at du efterfølgende kun må køre bil med automatgear!
Ønsker du at køre bil med manuelt gear, skal du til ny praktisk prøve, men ikke ny teoriprøve.

kør bil med automatgear
polo med automatgear

Vi giver dig en rigtig god mulighed:

Når du har kørt et års tid eller to, og er blevet mere fortrolig med at køre, kan du “opgradere” så du også må køre bil med manuelt gear.

For de elever der tager dette forløb hos os, og som efterfølgende (inden for de næste 2 år) ønsker kørekort til bil med manuel gear, har vi lavet en “konverteringsrabat” på 1.000,- for opvarmning og praktisk prøve, så du ikke skal betale 1.200,- men blot 200,-

Polo’en udmærker sig også til følgende:

Hvad siger vores elever?

Udvalgte anmeldelser

Fantastisk køreskole

Super lærerig, fleksibel og grundig undervisning både teoretisk og praktisk. Altid let at komme i kontakt med sin kørelærer og bare et virkelig godt forløb. Klart anbefalelsesværdigt!

Rigtig God Køreskole

Jeg kan klart anbefale Hillerød C køreskole! Jeg havde en rigtig god oplevelse både i forhold til teori og køretimer, og fik mit kørekort efter ca. 3 Måneder. Jeg havde Claus Mærsk som kørelærer, synes at han var rigtig god, og følte mig tryg igennem alle køretimer! Så helt klart en anbefaling herfra!

Kæmpe anbefaling

Jeg bestod både teori- og praktisk prøve i et hug! Jeg havde kørerlæren Junaid og jeg kan ikke give andet end rus og anbefalde ham til fremtidige elever som vælger Hillerød C køreskole:)
Og tak til personalet for at have været så hjælpsomme, hvis man havde spørgsmål eller andet. Tak igen.

Kan kun anbefale dette sted!!

Jeg skiftede fra en anden køreskole hvor jeg havde en kørelærer, som havde for høje krav til mig og dermed skabte en utryk oplevelse for mig. Så skiftede jeg til Hillerød C og fik Junaid. Han modbeviste virkelige alle de fordomme jeg havde fået. Han er super sød, sjov og giver en ro i bilen. Desuden har skolen bare været super gode, og hurtige til at få mig igennem det hele. De kan kun anbefales herfra!

Fantastisk køreskole

Super lærerig, fleksibel og grundig undervisning både teoretisk og praktisk. Altid let at komme i kontakt med sin kørelærer og bare et virkelig godt forløb. Klart anbefalelsesværdigt!

Rigtig God Køreskole

Jeg kan klart anbefale Hillerød C køreskole! Jeg havde en rigtig god oplevelse både i forhold til teori og køretimer, og fik mit kørekort efter ca. 3 Måneder. Jeg havde Claus Mærsk som kørelærer, synes at han var rigtig god, og følte mig tryg igennem alle køretimer! Så helt klart en anbefaling herfra!

Kæmpe anbefaling

Jeg bestod både teori- og praktisk prøve i et hug! Jeg havde kørerlæren Junaid og jeg kan ikke give andet end rus og anbefalde ham til fremtidige elever som vælger Hillerød C køreskole:)
Og tak til personalet for at have været så hjælpsomme, hvis man havde spørgsmål eller andet. Tak igen.

Kan kun anbefale dette sted!!

Jeg skiftede fra en anden køreskole hvor jeg havde en kørelærer, som havde for høje krav til mig og dermed skabte en utryk oplevelse for mig. Så skiftede jeg til Hillerød C og fik Junaid. Han modbeviste virkelige alle de fordomme jeg havde fået. Han er super sød, sjov og giver en ro i bilen. Desuden har skolen bare været super gode, og hurtige til at få mig igennem det hele. De kan kun anbefales herfra!